MANİSA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Vali Karadeniz, Aigai Antik Kentinde İncelemelerde Bulundu

Vali Yaşar Karadeniz, Batı Anadolu'da kurulan 12 Aiol kentinden biri olan ve tarihi M.Ö. 8 inci yüzyıla kadar uzanan Yunusemre İlçesi Yuntdağı Köseler Mahallesi yakınında bulunan Aigai Antik Kentinde incelemelerde bulunarak kazı çalışmalarıyla ilgili İl Müdürümüz İbrahim Sudak ve Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Yusuf Sezgin'den bilgi aldı.

İncelemelerde Vali Yaşar Karadeniz’e İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Selçuk Yıldırım, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof Dr Ahmet Ataç, İl Müdürümüz İbrahim Sudak, Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Yusuf Sezgin eşlik etti.

İncelemeler sonrası değerlendirmelerde bulunan Vali Karadeniz Manisa'da göreve başladığından bu yana kentin bütün potansiyellerini harekete geçirmek için incelemelerde bulunduklarını belirterek, Aigai Antik Kenti'nin kentin en büyük turizm potansiyellerinden biri olduğunu, daha önceden enkaz yığını iken 17 yıldır arkeolojik kazı yapılan bölgenin kısa sürede ziyaret edilebilir hale geldiğini söyledi. 

Kent turizmi açısında oldukça önemli olan Aigai'nin daha fazla desteklenerek cazip bir destinasyon haline getirilmesi gerektiğini savunan Karadeniz, şöyle konuştu: "Bu alanın ziyaret edilme süresini ve ziyaretçi sayısını arttıracak çalışmalar yapılması lazım. Giriş noktasında ziyaretçi dinlenme ve karşılama merkezi hazırlanması gerekiyor. Tüm bunların yapılması için hem kamu kurumlarının yani bizlerin, belediyelerin, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın her türlü desteğini buraya yönlendirmesi gerekiyor. Ancak şunu da biliyoruz ki bu tip kazı alanlarına kamu kaynaklarıyla ne kadar destek versek destekleyelim onu ayağa kaldıran, tanıtan daha fazla ziyaretçi ile buluşmasını sağlayan profesyonel anlamda sponsorluklar. Bunun en güzel örneğini Şanlıurfa'da Göbeklitepe. Oraya ülkemizdeki büyük bir medya grubu sponsor oldu. Hem reklamını yaptı hem de çalışmalarını destekledi. Bu sayede Göbeklitepe'nin tanınırlığı ve ziyaretçi sayısı çok arttı." 

Karadeniz, Manisa'nın güçlü sanayisiyle Türkiye'de söz sahibi bir il olduğuna dikkati çekerek, "Kentimizin önemli firmalarının buraya yapacakları destekle Aigai'nin de Göbeklitepe gibi aynı şekilde ayağa kaldırılacağını düşünüyorum. Bu desteklerle özellikle Yuntdağı ve çevresindeki köylerin turizmde buluşmasını sağlayacak projeler gerçekleştirilebilir." dedi. 

Aigai Antik Kenti'nde yapılacak çalışmaları 4 ana başlıkta gündemlerine alacaklarını dile getiren Karadeniz, şunları kaydetti:

"Bir defa buraya ziyaretin sağlıklı yapılabilmesi için ana unsurlar var. Birincisi burası kolay ulaşılabilir olacak. İkincisi buraya gelen ziyaretçiler geldiklerinde temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri yerler olacak. Üçüncüsü ziyaretçiler, geldiklerinde ziyaret ettikleri noktada aradıklarını bulabilecekler. Bu üç ana başlık olmazsa olmaz ama biz buna 4. bir başlık ekleyip gelenlerin burada maddi harcama yaparak ayrılmalarını sağlamak. Yani bu noktada mal ve hizmet sunmak gerekiyor. Bu dört başlığı el alan çalışmaları burada yapmak durumundayız.


ALI_7210_1600x1068.JPG


ecf91739_85cf_4bd3_8b45_9a4d46b199e6.jpg