MANİSA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

sineManisa’yla Çocuklar Sinemayla Buluştu

sineManisa’yla Çocuklar Sinemayla Buluştu

Müdürlüğümüz tarafından Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteği ile gerçekleştirilen sineManisa-sinema günleri etkinliği çocukların büyük ilgisiyle Köprübaşı ve Demirci ilçelerinden başlayarak tüm ilçeleri dolaşmaya devam ediyor.

Bu yıl ilki gerçekleştirilen etkinlik sayesinde Manisa’nın 17 ilçesindeki uzak mahallerde yaşayan öğrenciler sinemayla buluşuyor.

Eğitim-Öğretim’in başlamasıyla birlikte okul bahçe ve salonları ve ilçe konferans salonlarında gerçekleştirilen “sineManisa” etkinliği kapsamında tarihimizdeki önemli kişiliklerden birisi olan “Evliye Çelebi”nin hikâyesini konu alan Türk yapımı animasyon çizgi filmçocuklarla buluşuyor. Yoğun ilgiyle gerçekleşen gösterilerde çocuklara ücretsiz olarak patlamış mısır ve çeşitli ikramlar sunuluyor. Şuana kadar 10 ilçede 40'ı aşkın gösterim gerçekleştirilen etkinlikte 10.000’i aşkın çocuk sinemayla buluştu. Bu rakamın projenin sonunda 20.000 öğrenciye ulaşması hedefleniyor.İlk defa sinema konseptinde film seyreden çocukların şaşkınlıkları, sevinç ve merakları ise görülmeye değer. 

Sinemaya gidemeyen çocukları sinemayla buluşturmayı hedefleyen ve bu yıl ilki gerçekleştirilen “sineManisa” projesinin 2017 yılı Mart-Nisan-Mayıs aylarında tekrarlanarak özellikle çocukların sinemayla buluşması açısından geleneksel hale gelmesi hedefleniyor.