MANİSA İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

58. Kütüphane Haftası Kitapsaray'da Kutlandı

Bu yıl 58’incisi düzenlenen Kütüphaneler Haftası kutlamaları Manisa’da başladı. 

'Kütüphanede hayat var' sloganıyla kutlanan 58. Kütüphaneler Haftası'nın açılışına Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara, Manisa İl Emniyet Müdürü Ömer Uslusoy, İl Müdürümüz İbrahim Sudak, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Şule Uygur, daire müdürleri, öğrenciler ve okurlar katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan İl Müdürümüz İbrahim Sudak; "Her gün sanal alemde farklı bir olay veya bilgiyle karşılaşsak bile farklı siteler, farklı uygulamalar olsa bile bizler dokusuyla, kokusuyla, rengiyle kitaplarla olan bağımızı hiç koparmadık. Geldiğimiz bu günlerde kütüphanelerimiz farklı argümanlarla, farklı kültürlere köprü olmaya her yaştan, her gönülden insana bilgi vermeye, sevgi ve güzelliği sunmaya, kapağı her açıldığında her okura farklı dünyalar sunmaya, binlerce kitabı bünyesinde barındıran kültürlerarası bir köprü olmaya kütüphanelerimiz devam ediyor. Bizler de bu önemli vazifeleri üstlenerek, kültürümüzün önemli alanları olan kütüphanelerimiz için her gün var olan gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Manisa'mıza yeni kütüphaneler kurmaya devam ediyoruz. Geçtiğimiz günlerde de Yunusemre Belediyesinin desteğiyle yeni bir kütüphaneye daha kavuştuk. Önümüzdeki Kütüphaneler Haftalarını yeni kütüphanelerde kutlama dileğiyle herkesi en iyi dost ve arkadaş olan kitaplarla buluşmaya davet ediyorum" dedi.

Konuşmasına Manisa'ya yeni bir İl Halk Kütüphanesi kazandırılacağının müjdesini vererek başlayan Manisa Valisi Yaşar Karadeniz ise şunları söyledi:
"Manisa'ya kazandıracağımız yeni İl Halk Kütüphanesinin şu an ihale aşamasındayız. 8 Nisan'da ihalesi olacak. İnşallah yeterli katılımcı bulur ve ihale edersek İl Halk Kütüphanesinin de Manisa'ya yakışır bir şekilde yapılmasını sağlamış olacağız."
"Hep okuyalım, okuyarak beynimizi dinç tutalım"
Kitapların ne kadar alternatifi çıkarsa çıksın önemini devam ettireceğini kaydeden Vali Karadeniz, "Bizler ne kadar kitap okursak diğer emsallerimize göre öne geçmiş oluruz ve doğru bilgilerle donanmış oluruz. Aksi takdirde sadece internete, sosyal medyaya bağımlı kalırsak oradan bizlere verilen yalan yanlış bilgilere mahkum kalmış oluruz. Kütüphanecilikte teknolojiyi tabii ki kullanacağız. Bunu kullanırken kitaplarla bu teknolojiyi yan yana getirip kullanmak esas olacaktır. Bugün kütüphane deyince aklımıza, kitap kitapların olduğu salonlar varsa kafeteryası geliyor, ama aslında öyle görünüyor ki yakında biz kütüphaneyi ve kitaplarımızı biz cebimizde taşıyor olacağız. İstediğimiz birçok yayını kütüphanelerin uygulamalarına girerek okuma şansı bulacağız. Şimdi kısmen bu tip uygulamalar var, ama kütüphanelere adına sanıyorum çok yaygınlaşmadı, ama bu da giderek yaygınlaşacaktır. Hep okuyalım, okuyarak beynimizi dinç tutalım"

Yapılan konuşmaların ardından zeybek gösterisi ve anaokulu öğrencilerinin İstiklal Marşı'nın 10 kıtasını ezbere okuması katılımcılardan büyük alkış aldı. Afiş Yarışmasında dereceye girenlere ve kütüphaneden en çok kitap okuyanlara verilen ödüllerin ardından Manisa İl Halk Kütüphanesi Salonunda Manisa BİLSEM öğrencilerinin afiş sergisi, Manisa Kadın Kooperatifinin obje sergisi ve Öğretmen Ressam Ümit Derinsu'nun resim sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Hafta boyunca düzenlenecek çeşitli etkinliklerle 58. Kütüphaneler Haftası kutlamaları devam edecek.

C62A2555 (Kopyala).JPG
C62A2740 (Kopyala).JPG
C62A2772 (Kopyala).JPG
C62A2785 (Kopyala).JPG
C62A2807 (Kopyala).JPG
C62A2809 (Kopyala).JPG
C62A2869 (Kopyala).JPG